A színek jelentése kultúránként különbözhet, vagy hasonlíthat is. Elmondhatjuk, hogy minden színnek van pozitív és negatív szimbolikája is. Hatásuk, és az általuk felébresztett érzelmek függnek az adott szín árnyalatától, és persze nagyban személyiségünktől, hangulatunktól is.
A szín hiánya. Világosságot, tiszteletet, tisztaságot, egyszerűséget, békét, ártatlanságot, erkölcsösséget, biztonságot, alázatot, sterilitást, bizonytalanságot, lemondást fejez ki. Távolinak tunő szín, a hideget, telet, semlegességet, de a reményt, könnyedséget, házasságot is jelentheti.
A legsötétebb szín. A nyugati kultúrában a halál és a gyász színe. Szimbolizálja az intellektust, de a lázadó fiatalok, szélsőséges irányzatok is sokszor választották színüknek. Jó adag misztikum, spiritualitás is társult a feketéhez az évek során. Jelképe még a hiány, modernség, hatalom, kifinomultság, formalitás, elegancia, jómódúság, titokzatosság, gonoszság, félelem, üresség, sötétség, komolyság, hagyomány-tisztelet, anarchizmus, egység, szomorúság, igényesség jelentéstartalmaknak is. A divatban karcsúsító színnek mondják.
A fehér (tisztaság) és a fekete (gonoszság) között helyezkedik el. Eleganciát, alázatot, tiszteletet, stabilitást, kifinomultságot, bölcsességet, öregkort, pesszimizmust, unalmat, hanyatlást, elmúlást, unalmat, piszkosságot, elvárosiasodást, egyensúlyt, semlegességet, gyászt, visszafogottságot, formalitást jelképez.
A vörös, vagy piros tipikusan a szerelem, szenvedély, energia, színe. Ezen kívül, hasonlóan az említett jelentésekhez, szimbóluma a szexnek, tűznek, romantikának, izgatottságnak, forróságnak, erőszaknak, sebességnek, vérnek, veszélynek, háborúnak, radikális lázadásoknak, de a kommunizmusnak, konzervativizmusnak (az USA politikájában), liberalizmusnak (Kanada politikájában), és a Szent Léleknek is. A vezető, törekvő maszkulin és hatalomra törő emberek színe. Egyike a reklámokban leggyakrabban használt színnek.
Az energia, lelkesedés, hatékonyság és az egyensúlyra törekvés színe. A boldogságot, vidámságot, melegséget, lelkesedést, játékosságot, vágyakat is jelképezi, de agressziót, erőszakosságot, veszélyességet is hordoz a szimbolikája. Az ősz és a nyilas színe az asztrológiában. A vörösnél kevésbé agresszív szín, hisz a sárga játékossága oldja a piros erőteljes hatását. A buddhizmus és a hinduizmus színe is.
Tipikusan a napfényt, vidámságot, optimalizmust jelképezi, ehhez hasonlóan a fényességet (intelligenciában is), idealizmust, gazdagságot (arany), földet, reményt, az új élet kezdetét (tojás sárgája, virágporok...), örömöt, jó kapcsolatokat is jelképez. Negatív jelentései: öregedés, hanyatlás, hazugság, kapzsiság, gyengeség, mohóság. A nyarat jelképezi, csillagjegyei: Ikrek, Bika, Oroszlán. A halál (középkorban) és az istenség színe.
Jellemzően utal az intelligenciára, természetre, fiatalságra. Más jelentései: termékenység, környezet, gazdagság, pénz (USA), szerencse, életerő, nagylelkûség, féltékenység, megújulás, jólét, fejlődés, egészség, őszinteség, egyensúly, stabilitás, nyugodtság és kreatív intelligencia. Kínában a szégyen színe, a négy elem közül a föld színe, az asztrológiában pedig a rák csillagjegyhez kapcsolódik.
Víz, férfi, teremtés, égbolt, béke, harmónia, nyugodtság, hűvösség, konzervativizmus, magabiztosság, jég, hűség, idealizmus, erősség, céltudatosság, igazságosság, erő, könnyedség, barátságosság. Ezek kapcsolódnak legjellemzőbben a kék szín jelentéstartalmához. Bolygónk, a Föld színe is. Az asztrológiában a szűz (világoskék) és a halak színe. Az USA politikájában a liberalizmus, az Egyesült Királyság, Kanada és egyes európai országok politikájában a konzervativizmus színe.
Erősen a spiritualitásra és az intuícióra utaló szín. Egyes kultúrákban a szerelmet és bölcsességet is szimbolizálja.
A varázslatot, a túlvilágit, és a fenséges, de érinthetetlen, tisztelettel övezett királyit jelképezi.
A lila spiritualitást, nemességet, kreativitást, jólétet, előkelőséget, nosztalgiát, ünnepélyességet, titokzatosságot, gyászt, szexuális bizonytalanságot, büszkeséget, bűnbánatot, vallásosságot szimbolizál. Jelképe a skorpió jegy szülötteinek.
A művészi kreativitás jelképe.
Az optimizmus és a romantikus szerelem jelképe.
A halvány rózsaszín a tavasznak is színe, de a gyermeki, az egészséges, nőies dolgok, a szerelem, romantika, élvezet, házasság, ártatlanság jelképe is.
A barna szimbolizálja a nyugodtság, mélység, természetesség, gazdagság, stabilitás, hagyományok, földhözragadtság és az ehhez kapcsolódó képzettársításokat, de a durvaság, modortalanság, unalom, szenny, szegénység és piszok jelképe is. A bak és a skorpió színe az asztrológiában.
A fenti általános leírás a nyugati kultúrkörök által elfogadott jelképrendszert mutatja be nagy vonalakban, de ha mélyebben megvizsgáljuk a hagyományokat, kiderül, hogy kultúránként egyes színek teljesen mást szimbolizálhatnak. Nézzük, mi mindent jelenthet egy szín a világ egyik és mit a másik felében.
Jan van Eyck: Az arnolfini házaspár (1434)
A kép rengeteg szimbólumot jelenít meg, színszimbólumokat is.
* Kína: jószerencse, ünneplés, felszólítás
* Indiánok: siker, győzelem
* India: tisztaság színe, menyasszonyi viselet
* Dél-Afrika: gyász
* Oroszország: Kommunizmus
* Közel-Kelet: menyasszonyi viselet
* Nyugati kultúrák: izgatottság, veszély, szerelem, szenvedély, tiltás, karácsony (a zölddel együtt)
* Írország: protestánsok színe
* USA: kreativitás, ősz, Halloween
* Kína: táplálás
* Egyiptom: gyász színe
* Japán: bátorság
* India: Kereskedõk színe
* Nyugati kultúrák: kockáztatás, gyávaság, remény
* Kína: zöld kalap a férfi fején: a felesége megcsalja. Ördögűzés
* India: Iszlám
* Írország: az ország jelképe
* Nyugati kultúrák: tavasz, új születése, lendület, Szent Patrik napja, Karácsony (a pirossal)
* Indiánok: vereség, baj
* Irán: mennyország és a spiritualitás színe
* Nyugati kultúrák: depresszió, konzervativizmus, közösség
* Thaiföld: gyász
* Nyugati kultúrák: fenség, uralkodás
* Japán: halál színe
* India: temetés, gyász
* Nyugati kultúrák: menyasszony, angyal, jó fiú, kórház, orvos, béke
* Kína: fiatal fiúk színe
* Nyugati kultúrák: temetés, halál, Halloween, rossz fiú, lázadás